58253-27-3
Product Name:
5-hydroxy-1-(4-hydroxy-3-methoxy-cyclohexyl)decan-3-one
Formula:
C17H26O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 300.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 300.23005950 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 300.23005950 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 293 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-Hydroxy-1-(4-hydroxy-3-methoxycyclohexyl)decan-3-one is a natural product found in Illicium verum, Cinnamomum verum, and other organisms with data available.
