58210-59-6
Product Name:
Ethanamine, 2-(2-pyridinyldithio)-, hydrochloride (1:2)
Formula:
C7H11ClN2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 259.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 257.9818961 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.9818961 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 100 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
