57999-08-3
Product Name:
4-(4-bromophenyl)-1H-pyrazol-5-amine
Formula:
C9H8BrN3
Synonyms:
3-Amino-4-(4-bromophenyl)-2H-pyrazole;4-(4-Bromophenyl)-2H-pyrazole-3-yl amine
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H318:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 238.08 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 236.99016 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.99016 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 168 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


