57796-25-5
Product Name:
N-[(1-Ethylpyrrolidin-2-yl)methyl]-6-chloro-5-(ethylamino)-3-methoxypyrazine-2-carboxamide
Formula:
C15H24ClN5O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 341.83 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 341.1618527 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 341.1618527 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 387 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
