577700-13-1
Product Name:
2-[(4-amino-5-pyridin-3-yl-1,2,4-triazol-3-yl)sulfanyl]-N-[2-chloro-5-(trifluoromethyl)phenyl]acetamide
Formula:
C16H12ClF3N6OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 428.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 428.0433924 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 428.0433924 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 545 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
