57764-48-4
Product Name:
hydroxyimino-(2-nitro-phenyl)-acetic acid ethyl ester
Formula:
C10H10N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 238.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 238.05897142 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 238.05897142 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 323 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
