576-01-2
Product Name:
L-Ascorbic acid, ion(1-), 2-hydroxy-N,N,N-trimethylethanaminium (1:1)
Formula:
C6H7O6.C5H14NO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 279.29 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 279.13180201 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 279.13180201 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 130 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 279 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
