575469-75-9
Product Name:
3-benzyl-5-(6,7-dimethoxy-1,2,3,4-tetrahydroisoquinolin-1-yl)-6-hydroxy-2-thioxo-2,3-dihydropyrimidin-4(1H)-one
Formula:
C22H23N3O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 425.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 425.14092740 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 425.14092740 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 115 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 694 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
