COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 312.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 312.183778013 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 312.183778013 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 472 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(R)-Praziquantel is under investigation in clinical trial NCT02271984 (Relative Bioavailability Trial of L-Praziquantel in Healthy Volunteers).
