573946-84-6
Product Name:
8-[benzyl(methyl)amino]-7-[(4-bromophenyl)methyl]-1,3-dimethylpurine-2,6-dione
Formula:
C22H22BrN5O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 468.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 467.09569 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 467.09569 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 635 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
