573934-46-0
Product Name:
butyl 4-{2-amino-3-[(propylamino)carbonyl]-1H-pyrrolo[2,3-b]quinoxalin-1-yl}benzoate
Formula:
C25H27N5O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 445.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 445.21138974 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 445.21138974 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 668 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
