57190-17-7
Product Name:
2-Bromo-1,3-diisopropylbenzene
Formula:
C12H17Br
Synonyms:
2,6-Diisopropylbromobenzene;2,6-Diisopropylphenyl bromide;2-Bromo-1,3-bis(1-methylethyl)benzene;2-Bromo-1,3-diisopropylbenzene
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P273:Avoid release to the environment. P391:Collect spillage. Hazardous to the aquatic environment P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 241.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 240.05136 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 240.05136 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 135 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


