CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Boiling Point | 148.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
|---|---|
| Kovats Retention Index | 872 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 146.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 146.130679813 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 146.130679813 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 64.3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1-butoxy-1-ethoxyethane is a diether that is butane substituted by a 1-ethoxyethoxy group at position 1. It has a role as a metabolite.
