568543-68-0
Product Name:
6-amino-1-benzyl-5-(2-chloroacetyl)-3-ethyl-1,2,3,4-tetrahydropyrimidine-2,4-dione
Formula:
C15H16ClN3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 321.76 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 321.0880191 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.0880191 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 512 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
