566151-87-9
Product Name:
2-Azabicyclo[4.1.0]heptan-3-one,5-methyl-,(1R,5R,6R)-rel-(9CI)
Formula:
C7H11NO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 125.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 125.084063974 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 125.084063974 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 155 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
