565178-77-0
Product Name:
2(1H)-Isoquinolinepropanoicacid,3,4-dihydro-alpha-oxo-,ethylester(9CI)
Formula:
C14H17NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 247.12084340 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.12084340 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 316 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
