56510-28-2
Product Name:
6-heptadecyl-2-sulfanylidene-1H-pyrimidin-4-one
Formula:
C21H38N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 366.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 16 |
| Exact Mass | 366.27048501 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 366.27048501 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 407 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
