56247-02-0
Product Name:
UNDECYLPRODIGIOSIN HYDROCHLORIDE
Formula:
C25H36ClN3O
Synonyms:
2-[(Z)-[3-Methoxy-5-(1H-pyrrol-2-yl)-2H-pyrrol-2-ylidene]methyl]-5-undecyl-1H-pyrrole hydrochloride;CID 6438379 hydrochloride;Prodigiosin C-25 hydrochloride;Undecylprodiginin hydrochloride;Undecylprodiginine hydrochloride
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 430.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 429.2546905 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 429.2546905 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 581 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
