5598-30-1
Product Name:
Glutamine, N-(2-(5-Methoxy-3-Indolyl)Ethyl)-, L-
Formula:
C16H21N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 319.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 319.15320616 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.15320616 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 117 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 418 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
