55750-05-5
Product Name:
CAROVERINEHYDROCHLORIDE
Formula:
C22H27N3O2
Synonyms:
1-[2-(Diethylamino)ethyl]-3-[(4-methoxyphenyl)methyl]-2(1H)-quinoxalinone monohydrochloride
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 401.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 401.1870048 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 401.1870048 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 510 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

