55609-21-7
Product Name:
Pentanamide, 2-(dimethylamino)-3-methyl-N-[(1S)-3-methyl-1-[[(3aS,9Z,13S,15aS)-3,3a,11,12,13,14,15,15a-octahydro-13-[(1S)-1-methylpropyl]-12,15-dioxo-5,8-ethenopyrrolo[3,2-b][1,5,8]oxadiazacyclotetradecin-1(2H)-yl]carbonyl]butyl]-, (2S,3S)-
Formula:
C33H51N5O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 597.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 597.38901974 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 597.38901974 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 43 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 992 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Mauritine D is a natural product found in Ziziphus xylopyrus and Ziziphus nummularia with data available.
