55319-36-3
Product Name:
(2S,3S,4S,5R,6R)-6-[[(3S,4S,4aR,6aR,6bS,8aR,9S,12aR,14aS,14bR)-9-hydro xy-4-(hydroxymethyl)-4,6a,6b,8a,11,11,14b-heptamethyl-1,2,3,4a,5,6,7,8 ,9,10,12,12a,14,14a-tetradecahydropicen-3-yl]oxy]-5-[(2S,3R,4S,5S)-4,5 -dihydroxy-3-[(2S,3R,4R,5S,6S)-3,4,5-trihydroxy-6-methyl-oxan-2-yl]oxy -oxan-2-yl]oxy-3,4-dihydroxy-oxane-2-carboxylic acid
Formula:
C47H76O17
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 212 - 215 °C |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 913.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 17 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 912.50825095 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 912.50825095 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 275 Ų |
| Heavy Atom Count | 64 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1760 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 24 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Soyasaponin II is a triterpenoid saponin.
