COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 372.15728848 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.15728848 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 509 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
AS-186a is a dibenzodioxocine that is 5H,7H-dibenzo[b,g][1,5]dioxocin-5-one substituted by a hydroxy group at position 11, a (1S)-1-hydroxy-3-methylbutyl group at position 3 and a methoxy and a methyl group at positions 4 and 9 respectively. It is isolated from the culture broth of Penicillium asperosporum and acts as an acyl-CoA:cholesterol acyltransferase inhibitor. It has a role as an EC 2.3.1.26 (sterol O-acyltransferase) inhibitor, an antimicrobial agent and a Penicillium metabolite. It is a member of phenols, an aromatic ether, a lactone, a secondary alcohol and a dibenzodioxocine.
