CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | colourless to slightly yellow liquid with a toasted nut, chocolaty, sweet woody odour |
|---|---|
| Boiling Point | 180.00 to 182.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Solubility | soluble in water, oils, organic solvents |
| Density | 0.950-0.980 |
| Refractive Index | 1.496-1.506 |
| Kovats Retention Index | 1070 1068 1064 1064 1060 1067 1068 1059 1062 1058 1047 1056 1057 1045 1054 1058 1072 1065 1072 1060 1061 1064 1056 1056 1059 1062 1048.8 1059.2 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 136.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 136.100048391 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.100048391 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 25.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 103 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-Ethyl-3,5-dimethylpyrazine is a member of pyrazines.
