COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 202.01 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 201.96191344 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 201.96191344 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 126 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Fosfonet Sodium is a sodium salt formulation of phosphonoacetic acid with activity against herpes simplex viruses and other members of the herpes virus family. Fosfonet inhibits viral DNA polymerase and inhibits the synthesis of viral DNA.
