CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Melting Point | 153-154 |
|---|---|
| Solubility | 153 mg/L (at 20 °C) |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 408.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 408.08451746 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 408.08451746 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 119 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 752 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ethyl biscoumacetate is a hydroxycoumarin.
