SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 578.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 578.21519728 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 578.21519728 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 193 Ų |
| Heavy Atom Count | 42 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 811 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
R-(-)-Gossypol Acetic Acid is the orally bioavailable solvate of the R-(-) enantiomer of gossypol and acetic acid with potential antineoplastic activity. As a BH3 mimetic, R-(-)-gossypol binds to the hydrophobic surface binding groove BH3 of the anti-apoptotic proteins Bcl-2 and Bcl-xL, blocking their heterodimerization with pro-apoptotic members of the Bcl-2 family of proteins such as Bad, Bid, and Bim; this may result in the inhibition of tumor cell proliferation and the induction of tumor cell apoptosis. Racemic gossypol is a polyphenolic compound isolated from cottonseed.

