COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 426.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 9.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 426.386166214 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 426.386166214 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 790 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glutinol is a pentacyclic triterpenoid that is picene which has been fully hydrogenated except for a double bond between the 4a and 5 positions and is substituted by methyl groups at the 4, 4, 6bbeta, 8abeta, 11, 11, 12balpha and 14bbeta positions, and by a hydroxy group at the 3beta position. It is a pentacyclic triterpenoid and a secondary alcohol.
