54420-09-6
Product Name:
2,3-di-O-acetylglyceroaldehyde-2,4-dinitrophenylhydrazone
Formula:
C13H14N4O8
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 354.08116342 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.08116342 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 169 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 541 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
