54285-45-9
Product Name:
Methanesulfonamide, N,N-dichloro-1,1,1-trifluoro-
Formula:
CCl2F3NO2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 217.98 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 216.8978893 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.8978893 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 202 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
