5427-92-9
Product Name:
ethyl 3-cyano-2-hydroxy-6-methyl-5-nitroisonicotinate
Formula:
C10H9N3O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 251.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 251.05422040 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.05422040 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 544 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
