54260-72-9
Product Name:
5,6-Dihydro-2,3-(methylenedioxy)-9,10-dimethoxy-13-methyldibenzo[a,g]quinolizinium
Formula:
C21H20ClNO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 385.8 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 385.1080858 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.1080858 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 516 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
