5417-13-0
Product Name:
5-hydroxyimino-1,3-dimethyl-1,3-diazinane-2,4,6-trione
Formula:
C6H7N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 185.14 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 185.04365571 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 185.04365571 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 322 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
