5407-99-8
Product Name:
Propanedinitrile, 2-[(3-bromo-5-ethoxy-4-hydroxyphenyl)methylene]-
Formula:
C12H9BrN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 293.12 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 291.98474 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 291.98474 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 372 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
