53689-26-2
Product Name:
2-(3-hydroxypropyl)-2H,3H-[1,2,4]triazolo[4,3-a]pyridin-3-one
Formula:
C9H11N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 193.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 193.085126602 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 193.085126602 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 333 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
