CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colourless to yellow liquid; Camphoraceous woody green aroma |
|---|---|
| Solubility | Soluble in fats; insoluble in water |
| Density | 1.006-1.010 |
| Refractive Index | 1.481-1.487 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 212.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 212.177630004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 212.177630004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 261 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2,6,10,10-Tetramethyl-1-oxaspiro[4.5]decan-6-ol is a member of oxolanes.
