533-22-2
Product Name:
2-hydroxyethanesulphonic acid, compound with 4-[2-(4-amidinophenyl)vinyl]-3-hydroxybenzenecarboxamidine (2:1)
Formula:
C18H22N4O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 532.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 532.12977083 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 532.12977083 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 286 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 530 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Hydroxystilbamidine Isethionate is the isethionate salt form of hydroxystilbamidine, a cationic dye with antifungal, antitrypanosomal, antimalarial, and carcinostatic activities. Hydroxystilbamidine is able to bind to DNA and RNA in a non-intercalating manner, and is a powerful inhibitor of ribonucleases, thereby impeding cellular processes in protozoa. This agent was also shown to bind to lysosomes and induced a large number of lysosome-like bodies and secretion granules in trypanosome.
