CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Melting Point | 174-176 °C |
|---|---|
| Density | Crystal density: 1.432 g/cu cm |
| Stability/Shelf Life | Stable under recommended storage conditions. /Mefloquine hydrochloride/ |
| Collision Cross Section | 181.8 Ų [M+H]+ [CCS Type: TW, Method: calibrated with polyalanine and drug standards] |
| Other Experimental Properties | White or slightly yellow crystalline powder; odorless; mp 259-260 °C (decomposes). Exhibits polymorphism. Freely soluble in methanol; soluble in ethanol, ethyl acetate; very slightly soluble in water. UV max (methanol): 222, 283, 304, 318 (epsilon 46700, 6600, 4000, 3100) /Hydrochloride salt/ |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 378.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 378.11668211 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 378.11668211 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 483 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(-)-(11S,2'R)-erythro-mefloquine is an optically active form of [2,8-bis(trifluoromethyl)quinolin-4-yl]-(2-piperidyl)methanol having (-)-(11S,2'R)-erythro-configuration. An antimalarial agent, used in racemic form, which acts as a blood schizonticide; its mechanism of action is unknown. It has a role as an antimalarial. It is an enantiomer of a (+)-(11R,2'S)-erythro-mefloquine.
