COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 358.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 358.14163842 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 358.14163842 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 469 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Dehydrodiconiferyl alcohol is a guaiacyl lignin obtained by cyclodimerisation of coniferol. It has a role as a plant metabolite and an anti-inflammatory agent. It is a member of 1-benzofurans, a primary alcohol, a guaiacyl lignin and a member of guaiacols. It is functionally related to a coniferol.
