CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Needle-like white or colorless crystals. Shipped as a solid or suspended in a liquid medium. Very corrosive to skin, eyes and mucous membranes. Solid turns dark when exposed to light. Flash point 190 °F. Used as a corrosion inhibitor and as an insecticide. |
|---|---|
| Color/Form | Plates or leaflets from ethanol |
| Odor | Typical amine odor |
| Taste | Salty taste |
| Boiling Point | 295 °F at 760 mmHg (NTP, 1992) |
| Melting Point | 223 °F (NTP, 1992) |
| Flash Point | 190 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | Very soluble (NTP, 1992) |
| Density | 1.1 at 68 °F (NTP, 1992) - Denser than water; will sink |
| Vapor Density | 3 (NTP, 1992) - Heavier than air; will sink (Relative to Air) |
| Vapor Pressure | 0.16 [mmHg] |
| LogP | -1.5 |
| LogS | 1.07 |
| Stability/Shelf Life | Stable at temperatures to 270 °C and in neutral or acid media /Piperazine hydrochloride/ |
| Autoignition Temperature | 728.12 deg K |
| Decomposition | When heated to decomposition it emits highly toxic fumes of /nitrogen oxide/. |
| Heat of Combustion | -2.7380x10+9 J/kmol |
| Heat of Vaporization | 47.3 J/g |
| pH | pH = 10.8-11.8 (10% aqueous solution) |
| Refractive Index | Index of refraction = 1.446 at 113 °C |
| Dissociation Constants | 9.73 |
| Kovats Retention Index | 840 852 852 870 813 |
| Other Experimental Properties | Absorbs water and CO2 from air; forms sol compounds with theophylline. |
| Chemical Classes | Nitrogen Compounds -> Piperazines |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 86.14 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 86.084398327 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 86.084398327 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 24.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 26.5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Needle-like white or colorless crystals. Shipped as a solid or suspended in a liquid medium. Very corrosive to skin, eyes and mucous membranes. Solid turns dark when exposed to light. Flash point 190 °F. Used as a corrosion inhibitor and as an insecticide.
