52232-27-6
Product Name:
Oxirane, methyl-, polymer with oxirane, methyl 2-propenyl ether
Formula:
(C3H6O.C2H4O)x.C3H6O.CH4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 174.24 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 174.125594432 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 174.125594432 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 61.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
