52222-40-9
Product Name:
N-[6-AMINO-2-(METHYLSULFANYL)PYRIMIDIN-4-YL]-N,N-DIMETHYLAMINE
Formula:
C7H12N4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 184.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 184.07826757 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 184.07826757 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 141 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
