CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Other Solid |
|---|---|
| Chemical Classes | Dyes -> Phthalocyanine Dyes |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 514.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 514.16544261 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 514.16544261 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 777 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Phthalocyanine is a tetrapyrrole fundamental parent that consists of four isoindole-type units, with the connecting carbon atoms in the macrocycle replaced by nitrogen. It is a tetrapyrrole fundamental parent and a member of phthalocyanines.
