52050-17-6
Product Name:
GLUCOPSYCHOSINE
Formula:
C24H47NO7
Synonyms:
D-glucosyl-β1-1′-D-erythro-sphingosine
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Collision Cross Section | 213.1 Ų [M+HCOO]- 211.4 Ų [M+Cl]- 214 Ų [M-H]- 221 Ų [M+H]+ 226.2 Ų [M+Na]+ |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 461.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 18 |
| Exact Mass | 461.33525284 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 461.33525284 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 146 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 479 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Beta-D-glucosylsphingosine is d-Glucosylsphingosine in which the anomeric configuration of the glucosyl moiety is beta. It is a D-glucosylsphingosine and a beta-D-glucoside. It is a conjugate base of a beta-D-glucosylsphingosine(1+).
