519018-61-2
Product Name:
1H-1,2,4-Triazole-3-carboxamide,N-cyclopropyl-(9CI)
Formula:
C6H8N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 152.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 152.06981089 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.06981089 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 168 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
