514191-25-4
Product Name:
1-(6-fluoro-1,3-benzothiazol-2-yl)-3-(furan-2-carbonyl)-4-hydroxy-2-(4-methylphenyl)-2H-pyrrol-5-one
Formula:
C23H15FN2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 434.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 434.07365630 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 434.07365630 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 769 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
