CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Liquid |
|---|---|
| Boiling Point | 112.00 to 115.00 °C. @ 20.00 mm Hg |
| Melting Point | 3.3 °C |
| Kovats Retention Index | 1273 1221 1280 1278 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 168.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 168.115029749 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 168.115029749 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 222 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ascaridole is a p-menthane monoterpenoid that is p-menth-2-ene with a peroxy group across position 1 to 4. It has a role as an antinematodal drug, a plant metabolite and an antileishmanial agent. It is a p-menthane monoterpenoid, an organic peroxide and an organic heterobicyclic compound.
