CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Dry Powder, Other Solid; Liquid; Other Solid; Pellets or Large Crystals; Pellets or Large Crystals, Liquid |
|---|---|
| Color/Form | White to tan waxy solid |
| Odor | SLIGHT ODOR |
| Taste | BLAND TASTE |
| Melting Point | 49-65 °C |
| Solubility | Soluble in ethanol, isopropanol, mineral oil, and vegetable oil. |
| Density | 1.0 @ 25 °C |
| Decomposition | When heated to decomposition it emits acrid smoke and irritating fumes. |
| Other Experimental Properties | HLB NUMBER 4.7; ACID NUMBER 5-10; SAPONIFICATION NUMBER 147-157; HYDROXYL NUMBER 235-260 |
| Chemical Classes | Other Classes -> Stearates |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H361:Reproductive toxicity H372:Specific target organ toxicity, repeated exposure H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P312:Call a POISON CENTER or doctor/physician if you feel unwell. P301+P330+P331:IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 430.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 430.32943918 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 430.32943918 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 417 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Sorbitan monostearate is a fatty acid ester.



