506427-91-4
Product Name:
CarbaMic acid,[trans-4-[2-[4-(2,3-dichlorophenyl)-1-piperazinyl]ethyl]cyclohexyl]-, 1,1-diMethylethyl ester (9CI)
Formula:
C23H35Cl2N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 456.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 455.2106328 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 455.2106328 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 541 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
