500275-01-4
Product Name:
8-ethyl-2-{4-[(4-methoxyphenyl)carbamothioyl]piperazin-1-yl}-5-oxo-5,8-dihydropyrido[2,3-d]pyrimidine-6-carboxylic acid
Formula:
C22H24N6O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 468.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 468.15797444 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 468.15797444 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 143 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 779 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
